Almanya’dan Erdoğan’a yalanlama

Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında hükümete 136 kişilik iade listesi sunup sunmadığına ilişkin soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Erdoğan’ın Almanya ziyareti sırasında hükümete 136 kişilik iade listesi sunup sunmadığına ilişkin soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Artı Gerçek’ten Süheyla Kaplan’ın haberine göre; Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Eylül ayında Almanya’ya gerçekleştirdiği resmi gezi esnasında Merkel’e 136 kişiden oluşan herhangi bir iade listesinin sunulmadığını açıkladı. Alman hükümeti bu yanıtıyla Ankara’yı yalanladı.

Federal Sol Parti Meclis Grubu adına partinin milletvekili ve içişleri politikası sözcüsü Ulla Jelpke’nin Erdoğan’ın Merkel’e Almanya resmi programı çerçevesinde herhangi bir liste sunup sunmadığı konusundaki soru önergesine Federal İçişleri Bakanlığı şöyle yanıt verdi: Gerek 28-29 Eylül tarihleri öncesinde gerekse Erdoğan’ın Berlin’de gerçekleştirdiği resmi program esnasında Türkiye tarafından terörist olarak adlandırılan kişilerin arandığına ya da onların iade edilmesi gerektiğine ilişkin Almanya hükümetine herhangi bir liste verilmemiş ve bu yönde bir talepte bulunulmamıştır.

“ERDOĞAN SADECE CAN DÜNDAR’I İSTİYOR”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman hükümetinden sadece gazeteci Can Dündar’ın iadesini istediği ve Dündar hakkında 72 sayfadan oluşan bir iade talebinde bulunduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eylül ayı sonunda Berlin’e yaptığı ziyaret sonrasında havaalanında gazetecilere şu açıklamada bulunmuştu:

-İsimlerin tamamını bilmiyorum ama külliyetli bir liste. Almanya’da 136 kişilik bir liste. ABD’ye iletilen listede ise sayı o kadar değil. Almanya’ya PKK ile ilgili daha önce 4 binin üzerinde ismin olduğu klasörler verilmişti. ABD’ye de biliyorsunuz ki 85 koli belge ilettik. Daha sonra Sayın Trump, belgelerden ziyade isimlerin iletilmesini istedi. Biz de 20’nin üzerinde isim bildirdik. Neler olacağını önümüzdeki süreç gösterecektir. Ancak bunların terör anlayışları bize oranla farklılık arz ediyor. Bu hususta bizim gibi bir sorun yaşamadıkları için bizi doğru anlama konusunda zorlanıyorlar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.