Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde ‘Lozan’ polemiği

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti Lozan polemiğiyle başladı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Erdoğan’la ortak basın toplantısında, “Lozan Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Erdoğan ise şöyle karşılık verdi: “Lozan’la ilgili hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce imzalandı. 11 ülkenin imzası var. Japonya bile var.”

Cumhurbaşkanı Rum patriğininin seçilme yönteminden yola çıkarak, “Hal böyleyken Lozan’ın nasıl uygulamada olduğunu söyleyebiliriz. Demek ki Lozan uygulamada değil” dedi.

Erdoğan ardından sözü Batı Trakya’ya getirdi: “Türk kelimesinin yazılması bile hazmedilemiyor. Soydaşlarımızın haklarının korunması meselesi var. Türkiye’deki Rum vatandaşlarına yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz.”

Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “94 yılda pek çok şey değişti. Bunlar gözden geçirilirse pek çok şeyin olması gerektiğini taraflar da kabul edecektir.”

Erdoğan özellikle Ege sorunlarına adil bir çözüm gerektiğini savundu.

Tarihi ziyaret

Erdoğan, resmi bir ziyaret için bugün Yunanistan’ın başkenti Atina’da. Ziyaret, 65 yıl sonra bir Türkiye cumhurbaşkanının Yunanistan’a yaptığı ilk kez gitmesinden ötürü tarihi nitelikte.

Erdoğan, ziyareti öncesinde bin Yunan televizyon kanalına verdiği mülakatta, Lozan Anlaşması’nın güncellenmesi gerektiğine inandığını yinelemişti. Ege Denizi’ndeki adalar arasındaki mesafelerin ‘sıkıntı verdiğini’ belirten Erdoğan ayrıca, hava, deniz ve kıta sahanlıklarının ‘halledilerek’ daha iyi bir konuma gelinmesi gerektiğini de ifade etmişti.

Yunanistan hükümet sözcüsü de Erdoğan’ın sözlerinin ‘kaygı verici’ olduğunu söylemişti: “Erdoğan’ın bugün vermiş olduğu söyleşi, ciddi kaygıları ve soru işaretlerini beraberinde getiriyor… Yunan hükümeti ve başbakanı, bu ziyaretin duvar değil, köprüler inşa etmek için bir fırsat oluşturacağını umuyor”demişti.

Çanakopulos ayrıca, Lozan Anlaşması’nın ‘müzakereye açık olmayan bir temel taş’ olduğunu da sözlerine eklemişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.