Erdoğan’ın atadığı rektör böyle poz verdi

Mardin Artuklu Üniversite Rektörü Prof. Ahmet Ağırakça… Rektörün neden böyle giyindiğini Üniversite Genel Sekreteri Şahin Arpağ, şöyle açıkladı: Rektörümüz İslam alimidir. Kıymetli bir entelektüeldir. Önemli isim olarak Arap ülkelerine gitti.

“Okulumda kız gibi hoca istemiyorum” diyerek bir öğretim görevlisini tehdit eden, geçen hafta da çiğ köfte ihalesiyle gündeme gelen Mardin Artuklu Üniversitesi’nin homofobik ve gerici rektörü Ahmet Ağırakça, şimdi de Arap şeyhi kıyafeti giydiği fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.

Ahmet Ağırakça, Arap şeyhleri gibi giyindi ve bu fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Rektör Ağırakça, başına Arapların ‘Şemağ’ yada ‘Kefiye’ adını verdiği başörtüsü ve ‘Egal’ olarak adlandırılan halka taktı. Yine Arapların ‘Dişdâşe’ ya da ‘Tovb’ adındaki beyaz entari ile Arabistan’da imam ve emirler ile kabile şeyhlerinin tercih ettiği ‘Bist’ adı verilen pelerin de giydi.

Rektör Ağırakça, neden bu kıyafeti giydiğine ilişkin soruyu cevaplandırmak istemedi. Genel sekreterine yönlendirdi.

Üniversite Genel Sekreteri Şahin Arpağ da şunları söyledi:

“Rektörümüz İslam alimidir. Kıymetli bir entelektüel ve ilahiyat profesörüdür. İslam literatüründe de takke ve beyaz kıyafet vardır. Şeyh kıyafeti değildir. Ayrıca bu sayın rektörümüzün özel konusudur. O fotoğrafları da rektör atanmadan önce çektirmişti. Kendisi önemli bir isim olarak Arap ülkelerine gitti. Giysiler de oralardan.”

Genel Sekreter Arpağ, bu pozların rektörün üniversitedeki resmi makam odasında değil, Ağırakça’nın oğluna ait İstanbul’daki yayınevinde çekildiğini de sözlerine ekledi.

‘ERDOĞAN’IN MARDİN TEMSİLCİSİYİM’
Rektör Ağırakça’nın adı daha önce de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için “Ben genel başkanımızın Mardin temsilcisiyim” sözleriyle gündeme gelmişti.

İlahiyatçı olan Ağırakça, Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, aynı şehirde Avrupa İslam Üniversitesi Kurucu Başkanlığı ve Rektör Vekilliği, İslâmî İlimler Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ağırakça’nın özgeçmişinde, “Avrupa İslam Üniversitesi’nin uzaktan öğretim birim başkanlığını yaparak Türkiye’den 1200 öğrencinin uzaktan lisans düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayan çeşitli çalışmalar yaptı” bilgisi de yer alıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.